Rend a lelke mindennek…

Itt a február vége, lassan közeledik a tavasz és az ehhez kapcsolódó tavaszi nagytakarítás, megújulás, ahogy a természet is ilyenkor kel új életre. De számodra mit jelent a rend?

Nekem a rendszerezettséget, az átláthatóságot, a tisztaságot.

És hogy kapcsolódik ez az önismerethez? Nagyon is sok ponton.

Először is a rend vagy épp a rendetlenség többnyire határozott érzéseket vált ki belőlünk. Van, akit kifejezetten zavar a rendetlenség és akár fizikai rosszullétet is kiválthat. Van, aki csak egyszerűen nem tud addig megnyugodni, lepihenni, ameddig nincs meg egy alap rend. És persze olyan is akad, akit egyáltalán nem érdekel, nagyon jól el van vele. Te melyik kategóriába tartozol?

A rend emellett még sok szempontból játszik szerepet az önfejlesztésben is.

A rend sokszor segíthet a fókusz megtartásában. Ha rendben vannak a dolgaink, akkor könnyen tudunk ahhoz nyúlni, amire épp szükségünk van és nem vonja el más a figyelmünket.

A rend elősegíti a hatékonyságot, hiszen nem kell felesleges időt töltenünk a keresgéléssel.

A rend hozzájárul ahhoz, hogy nyugodtak és  kiegyensúlyozottak maradjunk. Ez pedig nemcsak a mi, de a környezetünk lelkiállapotára is kihat. 

A rend növelheti a magabiztosságunkat is, hiszen így elkerülhetünk hibákat, és evvel együtt kudarcokat, illetve könnyebb tartani a határidőket is.

A rendnek köszönhetően elkerülhetjük a szégyenérzetet, mert általában nem egy szétszórt, igénytelen embernek szeretnénk magunkat mutatni. Illetve könnyebb kapcsolódni másokhoz, ha a rendetlenség nem akadálya például annak, hogy meghívjunk valakit magunkhoz.

És természetesen nem csak a környezetünket érdemes rendben tartani, hanem a gondolataink között is érdemes „nagytakarítást” végezni. Megfigyelni azokat a gondolatokat, hiedelmeket, szokásokat, amik már nem szolgálják a mi érdekeinket és lecserélni őket. Ez persze már egy sokkal nehezebb és hosszabb feladat, mint kitakarítani a lakást…